טיפול און ליין (טיפול מרחוק)

הפרעות קשב וריכוז אצל מתבגרים

מומחים בתחום החינוך והפסיכולוגיה מדווחים כי במהלך השנים האחרונות מורגשת עלייה משמעותית בשכיחות המתבגרים שמאופיינים כבעלי הפרעות קשב וריכוז. מדובר על הפרעות שיכולות להוביל לליקויי למידה, לקשיים במישורים שונים בתחומי חיים מגוונים לרבות בתחום היחסים הבין אישיים. שיטות הטיפול בתופעה מגוונות ביותר וכוללות מגוון גישות. בין היתר מטפלים בהפרעות על ידי תרופות, טיפולים התנהגותיים, טיפולים נפשיים, שיעורים מיוחדים ועוד. תלמידים שאובחנו כבעלי הפרעות קשב וריכוז זכאים היום על פי חוק להתאמות שונות בבחינות שכוללות תוספת זמן, בחינה בנפרד משאר התלמידים, הקראת הבחינה לתלמיד ועוד.

מה הם התסמינים של ההפרעות?

תחת הגדרת המטריה הרחבה של הפרעות קשב וריכוז יכולים להיכלל תסמינים רבים ולעתים מנוגדים לחלוטין באופיים ובמהותם. כך למשל תלמיד אחד יכול לקלוט מידע רב במהלך השיעור רק במידה והוא נחשף לגירויים נוספים במהלכו בעוד שתלמיד אחר הסובל מההפרעות לא יהיה מסוגל להתרכז בשיעור אלא אם כן הכיתה תהיה בשקט מופתי. ישנם תלמידים שלא מסוגלים לחכות לתורם לדבר או להגיב וישנם כאלה שלא מסוגלים לנסח משפט אחד מההתחלה עד הסוף כיוון שכל תנועה פיזית המתרחשת לידם מסיחה את דעתם. ישנם כאלו שמסוגלים להתרכז במשך שעות וימים במטלה אחת בלבד כל עוד לא מפריעים להם ואחרים יכולים להתמקד אך ורק כאשר הם עוסקים במספר משימות בו זמנית. בעיקרון האבחנה נעשית על ידי איכות הביצועים במגוון רחב של מבחנים הבוחנים את היכולת של התלמיד להתמקד בביצוע מטלה או משימה, לחלק את הקשב שלו ולהתרכז לאורך זמן.

ההשפעות של ההפרעות על חיי התלמיד

לרוע המזל ההפרעות מאופיינות במהלך פרוגרסיבי ולכן אם יתעלמו מהן, הן לא ייעלמו מאליהן. ההפרעות מלוות את האדם לאורך כל חייו אלא אם כן יטופלו בצורה נאותה וגם אז, לרוב מדווחת רק הקלה בתסמינים. תלמידים שבעקבות ההפרעות השונות מפגינים הישגים נמוכים יותר בלימודים עלולים להיות מסווגים בטעות כעצלנים או כחסרי מוטיבציה, גם במקרים בהם הם עושים את כל המאמצים להצליח בלימודים. אי לכך, מומלץ להיזהר שלא לסווג תלמיד כתלמיד בעייתי אלא לבדוק האם הוא סובל מהפרעות קשב וריכוז ולטפל בו בהתאם.

למרות שההפרעות מציבות לא מעט קשיים, ישנן דוגמאות רבות לאנשים מפורסמים שהצליחו למרות ההפרעות ואולי אף בזכות ההפרעות להתקדם בצורה מעוררת כבוד בתחומים מגוונים. נהוג לחשוב שהפרעות קשב וריכוז עשויות לתרום לארגון שונה של המידע במוח ובעקבות כך מפתחים אנשים אלו דפוסי חשיבה יצירתיים יותר מאשר אנשים שאינם סובלים מההפרעות. במידה וילדכם סובל לפי דעתכם מהפרעות אלו, מומלץ לקחת אותו בהקדם לאבחון ולהבין כי ניתן לטפל בתופעה ולהקל על חייו במידה ניכרת.

המאמר נכתב על-ידי חברת ת.ל.מ – המתמחה באבחון הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים ומתבגרים.

טיפולים נוספים