טיפול און ליין (טיפול מרחוק)

יצירת ביטחון עצמי אצל ילדים ובני נוער

ביטחון עצמי היא תכונה שכל הורה היה רוצה שתהיה לילדיו, במיוחד בחברה התחרותית של ימינו בה חוגי העשרה ופיתוח מיומנויות ותחומי עניין מתחילים כבר בגילאים צעירים מאוד והלחץ החברתי עושה את שלו גם בקרב הילדים וגם בקרב ההורים.

לפיכך, הורים רבים אשר חושבים כי ילדיהם סובלים מחוסר ביטחון בולט לעומת ילדים אחרים, מגיעים למצב לא נעים של הלקאה עצמית ושואלים מה הם עשו לא בסדר ולמה דווקא הילד שלהם אינו חברותי וחושש לשחק עם ילדים אחרים. לפעמיים, גם אחרי שיחות ארוכות ואפילו טיפולים פסיכולוגים כאלו ואחרים, מרגישים ששום דבר לא זז, הכול תקוע…

כיצד יוצאים מזה?

הסוד לביטחון עצמי גבוה יותר טמון קודם כל במילים בהן אנחנו משתמשים- במקום המילה "למה" בעלת הקונוטציה השלילית, עלינו לשאול "מה" ו – "איך" – לשאלות אלו יש קונוטציה ניטראלית או חיובית והן מעודדות חשיבה יצירתית אשר יכולה לגרום הן להורים והן לילדיהם לגלות מה טוב בשבילם. מה אתה חושב? מה יכול לעשות לך טוב, כיצד אתה מרגיש כשטוב לך?… בשלב השני שואלים "איך" – איך נוכל להגיע למצב בו יהיה לנו טוב, בו נהיה בטוחים במה שאנחנו עושים ומה יכול לעזור לנו בכך?

אומנות שאלת השאלות מאפשרת לילד לחשוב, לדמיין ולראות מה הם הצעדים שהוא צריך לעשות על מנת להפוך דמיון למציאות. מיקוד בשאלות הוא אחד מהכלים החשובים ביותר ועמודי התווך של שיטת ה NLP כולה.

חשוב מאוד לעודד את הילד ולהאיר את התכונות הטובות שלו, את הדברים שהוא טוב ומוכשר בהם. בניית ביטחון עצמי צריכה להיעשות מן הפנים אל החוץ – רק לאחר שהילדים שלנו יאמינו בעצמם, הם יוכלו להפגין זאת כלפי הסביבה ולהיות פחות ביישנים והססנים.

אפשר להתחיל בכל גיל

חשוב להדגיש שבטכניקה שתוארה כאן ניתן להשתמש בכל גיל ובכל מצב : בין אם מדובר בילדים ובין אם מדובר בבני נוער ואפילו צעירים המתחילים את חייהם כאנשים בוגרים. אלו אולי נתקלים בפעם הראשונה בגבולות וחומות הנראים בלתי עבירים, אך למעשה ניתן להתגבר עליהם הרבה יותר בקלות מכפי שנדמה.

למעשה, וכפי שמתואר בספר "כל הכבוד", מחקרים מראים כי טיפול באמצעות הדגשת הצדדים החיובים פועל גם בתחומים הקשורים לניהול הבית והקריירה, ואפילו בקרב מאמנים בפאר המים Sea World אשר מאלפים את הלוויתן הגדול, שהוא אמנם טורף, אבל גם אחד מבעלי החיים האינטליגנטים ביותר שבנמצא ומבחינות רבות דומה לבני אדם.

אשמח ללוות כל אחת ואחד מכם באופן פרטני על מנת להגיע ליעד הרצוי בצורה הטובה ביותר.

טיפולים נוספים